Sanat Filan Röportaj

Sanat Filan Röportaj

Konservatuvar eğitimine 11 yaşında başladı. Etnik müziklerin çok yönlülüğüyle birlikte, caz müziğiyle tanıştı. “Caz müziğinden hayata dair çok şey öğrendim” diyen müzisyen Eren Coşkuner‘in, çoğu kendi bestelerinden oluşan, Türkiye caz tarihindeki ilk caz flüt albümü The Long Way‘i ile hala tanışmayan var mı?

Caz müziğinde enstrüman olarak çok rastlamadığımız flüt ile Türkiye caz müziğinde yeni bir sayfa açtı Eren Coşkuner. Görev aldığı senfoni orkestralarında verdiği sayısız konseri, teori ve enstrüman alanlarında yetiştirdiği gençleri de sayarsak, O’nu hala tanımayanlara “Biraz geç kalmışsınız!” diyebiliriz.

Gri Plak etiketiyle, 2013 yılında yayınlanan ve çoğu kendi bestelerinden oluşan Türkiye caz tarihinde ilk caz flüt albümü olarak sayılabilecek albümü The Long Way‘i, piyano ve tuşlularda Ercüment Orkut, bas gitarda Eylem Pelit ve davulda Ediz Hafızoğlu ile kaydederek Türkiye caz tarihinde önemli bir adım attı. Flütün ana enstrüman olduğu bu caz albümünde, 9 parçanın 7’si Eren Coşkuner’e, diğerleri ise biri ortak beste olmak üzere albümün aranjörlüğünü de üstlenen Ercüment Orkut‘a ait.

Babajim Stüdyoları‘nda canlı olarak kaydedilen albümde, caz severlerin yakından tanıdığı isimlerin yanı sıra, Şenova Ülker de flugelhorn ile katkıda bulunuyor.Albüm, Contemporary düzenlemeler ışığında fusion bir tını hakimiyetinde değişik stillerinde birbiriyle bütünleşmesinden yeni bir renk ortaya koyuyor. Flütü, değişik renk yelpazesiyle alışılmışın dışında bir ses olarak Türkiye cazına kazandırmak gibi bir misyon üstlenen Eren Coşkuner’in müzikal yolculuğuna hepinizi davet ediyoruz.

Pek çok festivalde çaldı

1992 yılında İstanbul üniversitesi Devlet Konservatuvarında flüt bölümünde Halit Turgay ile başladığı müzik eğitimine Köln Müzik Akademisi’nde Prof. Robert Winn ile devam eden Eren Coşkuner, Akademiden “Künstleriche Enstrumantalaussbildung” diploması ile mezun olduktan sonra, 2006 yılında yurda dönerek Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Flütün Entonasyon Problemine Yönelik Teknik Çalışmalar”adlı tez konusu ile tamamladı. Kariyerinde İstanbul Müzik Festivali, Bonn Beethovenn Festivali, İstanbul Caz Festivali gibi yurt içi ve yurt dışında olmak üzere pek çok önemli festival ve etkinliklere yer alan, Aurele Nicolet, Jenavive Amar, William Bennet, Michael Faust, Emmanuel Pahud gibi dünyaca ünlü flütistlerle workshop ve Masterclass çalışmaları ile çalışma şansı elde eden Coşkuner, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası, Şişli Senfoni, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Köln gençlik opera Orkestrası gibi önemli orkestralarda solo flüt ve solistlik çalışmalarının yanı sıra, 2.Ulusal Cahit Koparal Flüt yarışması, Trakya üniversitesi tarafından düzenlenen Oda Müziği yarışması ve TEV Üstün Başarı ödüllü gibi sayılabilecek ödülleri almaya hak kazandı.

Jazz teorisi ve emprovizasyon üzerine dersler aldı

Eren Coşkuner, klasik eğitiminin yanı sıra, küçük yaşlardan beri her zaman ilgi duyduğu ve çok sevdiği caz müziğine yönelerek, gerek Almanya gerekse Türkiye’de jazz teorisi ve emprovizasyon üzerine çeşitli dersler aldı ve birçok jam session, konser, workshop ve atölye çalışmalarına katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra, caz alanındaki çalışmalarını arttırarak, İstanbul Caz Festivali gibi birçok etkinlikte kurduğu proje gruplar ile çalışmalarına devam etti. Ayrıca müzisyenlik yönünün yanı sıra, eğitmenlik yönü ile de ön plana çıkan Eren Coşkuner, teori ve enstrüman alanlarında çeşitli dersler veriyor ve birçok öğrenci yetiştiriyor.

Kaynak : https://sanatfilan.com/duyur-sesini-eren-coskunerden-turkiye-caz-tarihinde-ilk-caz-flut-albumu/